Vitaminler

C Vitamini Bağışıklık Sistemi İçin Ne Yapar?

blank

Bağışıklık sisteminizi desteklemeyi düşündüğünüzde, muhtemelen C vitamini hakkında düşünüyorsunuz. Peki bunlar gerçekte nasıl bağlantılılar?

Mevsimler değiştikçe birçok kişi portakal suyu veya C vitamini takviyesi almaya başlayabilir. Aslında, C vitamini ABD’de en sık alınan takviyelerden biridir – ancak bağışıklık sistemi için gerçekten ne işe yarar? Ve çok fazla C vitamini almak mümkün mü? 

C Vitaminin Tarihçesi

blank

İskorbüt, çok sık duyduğumuz bir şey değildir ve hepsi C vitamini sayesindedir. Bu vitaminin keşfinden önce, kötü beslenen bireylerde görülen yaygın bir hastalıktı iskorbüt. 1700’lerde gemilerde C vitamini içeren yiyecekler – renkli meyveler ve sebzeler gibi – çok nadirdi.  

Ancak İskoç cerrah James Lind, gemideki rahatsızlıklarını iyileştirip iyileştirmediğini görmek için hasta denizcilere limon suyu verdi. 1795’e gelindiğinde Lind, İngiliz deniz filosundaki pisliği neredeyse ortadan kaldırmıştı. Macar kimyager Albert Szent-Gyorgi’nin C vitamini izole etmesi yıllar sonra 1928’de gerçekleşmedi. 

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, kimyasal olarak üretilen ilk vitamindi. Szent-Gyorgi, nihayetinde çığır açan keşfiyle Nobel Ödülü’nü kazandı ve C vitamini muhtemelen bugün en yaygın kullanılan takviyedir.

C Vitamini Bağışıklık Sistemi İçin Ne Yapar?

C vitamini insanlar için gerekli bir mikro besindir, ancak vücut kendi başına bu vitamini üretemez. Bu yüzden diyetiniz veya takviyeleriniz gibi dış kaynaklardan C vitamini almanız gerekir. B kompleks vitaminleri gibi, C vitamini de suda çözünür. Vücudumuz suda çözünen maddeleri iyi depolamadığından, C vitamininin her gün yenilenmesi gerekir. 

Askorbik asit olarak C vitamini, vücudun pek çok yerinde ihtiyaç duyulduğu için Dünya Sağlık Örgütü Temel İlaçlar Listesi’nde yer almaktadır. C vitamini, sağlıklı cilt ve bağ dokusuna katkıda bulunan kolajen oluşumunda rol oynar.

C vitamini, çeşitli işlevleri destekleyerek bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Güçlü bir antioksidandır ve sağlıklı bir bağışıklık tepkisi için önemli olan oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sisteminin ana bileşenleri olan beyaz kan hücrelerinin işleyişini destekler.

C Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler

Diyetinizde yeterli miktarda C vitamini olmasını sağlamak, bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olmanın ilk yoludur. C vitamini açısından yüksek olan bazı meyveler portakal, greyfurt, limon ve misket limonu gibi turunçgillerin yanı sıra ananas, kivi ve karpuz gibi daha az yaygın olan meyvelerdir. Brokoli, ıspanak, yeşil ve kırmızı dolmalık biber, tatlı patates ve domates gibi birçok sebze de zengin C vitamini kaynaklarıdır. * 

blank

Fazla C Vitamini Almanın Zararları

Sorumlu Beslenme Konseyi’ne göre, C vitamininin toksisitesi çok düşüktür ve çok fazla aldıysanız ciddi yan etkilere neden olacağına inanılmamaktadır. Yüksek C vitamini alımından sonra en sık görülen şikayetler ishal, mide bulantısı, karın krampları ve bağırsakta emilmeyen C vitamini ile ilgili diğer mide-bağırsak etkileridir. 

C Vitamini Çok Faydalı!

C vitamini, bağışıklık sisteminizi desteklemede ve vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Her gün yiyecekler veya takviyeler yoluyla yenilenmelidir ve çeşitli meyve ve sebzelerde bulunur.

 • Kronik hastalık riskini azaltır,
 • Yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur,
 • Demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur,
 • Kandaki ürik asit seviyelerini düşürür,
 • Cilt sağlığınızı destekler.
 • Fiziksel performansı arttırır.

C Vitamininin Eksik Olduğunun Belirtileri

C vitamininin yeteri kadar almadığınız durumlarda bu eksikliğin semptomlarının gelişmesi aylar sürebilir ancak vücudunuz bir problem olduğunu hissettirecek bazı ince işaretler verir.

 • Diş eti kanaması,
 • Anemi,
 • Yaraların geç iyileşmesi,
 • Engebeli cilt,
 • Vücut üzerinde morlukların ve lekelerin oluşması
 • Eklemlerde şişkinlik ve eklem ağrısı,
 • Kronik Yorgunluk,
 • Deride iltihapların ve aknelerin oluşması,
 • Deride bölgesel soyunmalar yaşanması,
 • Saç ve cildin dış görünüşünde bozulmalar meydana gelmesi

C Vitaminini Günde Ne Kadar Almalısınız?

80 mg, 4 yaş ve üzerindeki sağlıklı bireyler için günlük C vitamini alınması gereken miktarıdır. Günlük C vitamini kullanımı için doktorunuzun belirttiği miktarı ya da takviye üzerinde bulunan doz miktarını almalısınız.

C Vitamini Cilde Faydaları Nelerdir?

C vitamini, vücudumuzun tüm bölgelerindeki dokularının büyümesi ve onarımı için gereklidir. Deri, tendon, bağ ve kan damarlarının yapımı için kullanılan önemli bir proteini oluşturur. Yaraların iyileşmesinde, kıkırdak, kemik ve dişleri onarımı ve bakımında rol üstlenen C vitamini, cilt için vücuda gereklidir. Cilde C vitamini takviyesi yapmak için C vitamininden zengin gıdaları bol miktarda tüketmelisiniz. Beslenmeye destek gıda takviyelerinin yanı sıra cilde C vitamini içeren kozmetik ürünleri kullanmak da bir seçenektir. Kozmetik ürün kullanmadan önce dermatoloji hekimine danışmayı unutmayın.

C vitamini ihtiyacınızı Kara Mürver, Çinko ve elbette C Vitamininden oluşan takviye edici karışım Vitamin500‘ü kullanarak karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir