Supplement

Hamilelikte Folik Asitin Önemi Nedir?

blank

Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir.

Folik asitin içinde ne var?

Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir.  Özellikle genetik şifremizin yapıtaşları olan DNA yapımında görev alır.

Folik asitin bebeğe yararları nelerdir?

Folik asit, bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur.

Fetal büyüme ve gelişme, hızlı hücre bölünmesi ile karakterize bir dönemdir. DNA ve RNA üretimindeki kritik rolü nedeniyle, bu dönemde yeterli folik asit alımı son derece önemlidir.

Yapılan araştırmalar, hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımının bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin (sakatlıklar) görülme olasılığını anlamlı ölçüde azalttığını göstermektedir. Nöral tüp defekti adı verilen bu merkezi sinir sistemi anomalileri, değişik şekillerde ve derecelerde görülebilir. En basit formu olan spinabifida da omurgada küçük bir açıklık varken, en ileri form olan anensefalide bebeğin kafatası ve beyni gelişmez.

Hamilelik öncesi folik asit kullanılması ne gibi faydalar sağlar?

Gebelik öncesi pek çok kadında hafif de olsa çeşitli nedenlerle folik asit eksikliği vardır. Gebelikle beraber ihtiyaç artar ve hızla  folik asit yetmezliği gelişebilir. Araştırmalar, gebelik öncesi besin takviyesi ve ilave folik asit ilaçlarıyla  folik asit eksikliğinden doğan sorunların aşılabileceğini göstermektedir.

Folik asit alımına ne zaman başlamalı?

Folik asit, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için kilit öneme sahip olduğundan hamile kalmadan önce alınmaya başlanması gerekir.  Yapılan araştırmalar sonucunda, gebelik planlanmaya başlandığı zaman, diğer bir deyişle en az gebelikten 3 ay öncesinden başlayarak, gebeliğin 3. ayının sonuna kadar günlük 400 mikrogram folik asit kullanılması önerilmektedir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da; folik asitin vücutta depolanmadığıdır. O yüzden her gün alınması gereklidir.

Folik asit eksikliği bebekte ne gibi sorunlara neden olabilir?

Merkezi sinir sistemi anomalileri arasında en sık karşımıza çıkan sorun olan nöral tüp defektleri, döllenme sonrası 21 ve 27. günler arasında ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde kadınların önemli bir kısmı hamile olduklarını fark etmeyebilirler. Folik asit desteği alınmadığında nöral tüp defekti görülme olasılığı 2000 doğumda 1 civarındadır. Folik asit desteği ile bu oran yüzde 50-75 oranında azaltılabilir. Bu etkinin ortaya çıkması için hamile kalmadan 1-3 ay önce folik asit kullanmaya başlanması gereklidir. Ayrıca yarık damak ve bazı kalp bozuklukları gibi anomalilerin de folik asit alımındaki azlığa bağlı olduğu ileri sürülmektedir.

Folik asit eksikliği nasıl belirti verir?

Hafif derecede folik asit eksikliği toplumda oldukça yaygındır. Daha ağır eksiklik durumlarına ise anemide (kansızlık) rastlanır. Folik asit ya da B12 vitamini eksikliği olanlar sonunda anemik hale gelirler.

Anemi belirtileri uyuşukluk, yorgunluk, çaba harcandığında nefes darlığı, deride ve mukozada solgunluktur. Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinirse de bu, demir, B2 ya da B6 yetersizliğinden de olabilir. Folik asit eksikliğinde dil ağrılı ve kırmızıdır. Pürtükleri kaybolmuşçasına düzgündür. B12 ve demir yetersizliğinde de benzeri belirtiler görülebilir. Folik asit eksikliği çoğu kez dış belirtiler sonucunda değil, kan testleri sonunda, kişide anemi olduğu anlaşılınca ortaya çıkar. Hafif eksikliklerde kişide depresyon görülebilir. Daha ağır eksikliklerde ise sinirler hasara uğrar, periferiknöropati oluşabilir.

Folik asitten en iyi şekilde yararlanmak için Trifoll

blank
Trifoll’ün içeriği.

Metilfolat İçeriğindeki Folikasit (Metilfolat) ile, Spina bifida gibi nöral defekti riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Spina bifida, fetüste meydana gelen açık ve ayrık omurga anlamına gelmektedir.
Folikasit, otizm gibi pek çok önemli gelişim geriliği sorununu engellemektedir.
Doğumdaki düşük riskini azaltan folikasit, aynı zamanda rahimdeki yetersiz büyümeyi de engellemektedir.
Folikasit, erken doğum riskini azaltmaktadır.
Bebeklerde oluşan yarık dudak ve damak sorunlarını engellemektedir.
Preeklampsi ismi verilen yüksek tansiyon, idrarda protein ve ödem oluşumu gibi gebelik komplikasyonları riski folik asit kullanımı ile engellenmektedir..

Metilkobalamin Metikobalamin, bir B₁₂ vitamini formudur. Hamilelikte B12 vitamin eksikliğinde bebeğin sinir sisteminin gelişimi için son
derece önemli bir yere sahiptir. B12 Vitamini suda çözülen bir vitamindir. Suda çözülebilen vitaminler vücut tarafından ihtiyaca göre kullanıldıktan sonra geriye kalan yani vücuttaki fazlalık olan kısmı ise idrar yolu ile atılmaktadır.


İyot
Gebelikte bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine yardım eder. İyot eksikliği, dünyada en yaygın önlenebilir zekâ geriliği ve beyin hasarı sebebidir. Gebelikte iyot
eksikliği; düşük, gebelik zehirlenmeleri, doğum sonrası kanama riski, erken doğum
ve anne karnında bebek ölümlerinde de rol oynayabilmektedir.

Metilfolat Neye Yarar? Metilfolat; Levomefolik asit ismi ile de bilinir ve DNA üretimi ve sistemin sağlıklı
çalışmasını sağlayan temel bileşendir. Nöroloji sistemin ve özellikle beyin
fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu kapsamda psikoloji üzerinde ciddi
etkileri söz konusudur. Kırmızı hücrelerinin yapımında, protein sentezi ve hücre
üretiminde diğer B grubu vitaminlerle birlikte efektiftir. Kolesterol seviyesinin dengede
tutulmasını sağlayarak, kardiyovasküler sistem ve dolaşım sistemini korur.


Metilfolat Neden Alınmalıdır?
Kadınlarda hamileliğin ilk haftalarındaki düşük metilfolat seviyelerinin, bebeklerde
beyin, omurga ve / veya omurilik rahatsızlıkları gibi çeşitli sinir yolu sorunlarına neden
olduğu bilinmektedir.
Besin takviyesi olarak yüksek metil folat alımı, meme, bağırsak, akciğer ve pankreas
dahil olmak üzere belirli kanserlere karşı koruma sağlayabilmektedir.
Yeterli oranda alınan metil folat, kalp hastalığının gelişimine bağlı iltihap oluşumlarına
sebebiyet veren bir molekül olan homosistein düzeylerini azaltmaya yardımcı
olmaktadır. Metil folat / folik asit, homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcı
olmaktadır.
İnsan vücudu için bu kadar önemli olan bu maddenin eksikliği genellikle şu
belirtilerden anlaşılmaktadır.

  • Kandaki yüksek homosistein seviyeleri
  • Megaloblastik anemi (genişlemiş kırmızı kan hücrelerine sahip bir anemi türü)
  • Yorgunluk
  • Zayıflık
  • Sinirlilik
  • Nefes darlığı

Fetusta dünyada ölümcül beyin hasarının tekil nedeni annedeki iyot eksikliğindendir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre Türkiye orta düzeyde iyot eksikliği
olan ülkeler sınıfındadır. Bu durum bizlere Türkiye’deki gebelerde hafif veya orta
düzeyde iyot eksikliğinin olduğunu göstermektedir. İyot anne karnındaki fetüsün bey sinir gelişimi için de çok önemlidir. İyot takviyesi ile bebeğin yeni doğan döneminde
beyin sinir sistemi gelişiminin daha iyi olması sağlanabilir

Folik asitten zengin gıdalar nelerdir?

Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil yosun, maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur.

Folik asit açısından zengin olduğu halde hamile kadınlara, tavuk, kuzu ve dana karaciğeri tüketimi, içeriğindeki aşırı miktarda A vitamini nedeniyle çok önerilmemektedir. Aşırı A vitamini alımı özellikle hamile kadınlar için tehlikeli olabilir; fetus zarar görebilir.

Folik asit kullanımı ne zaman bırakılmalı?

Merkezi sinir sistemindeki sakatlıkları önlemeye yardımcı olmak için, döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ilaç takviyesi olarak folik asit kullanmak faydalı olur. Bu  28 günlük siklusta sizin son adetinizin ilk gününden sonraki 10 haftalık süredir. Bu tarihten sonra sinir sistemi anomalileri üzerine belirgin bir yararı olmaz.

Her hamile kalan kadın folik asit kullanmalı mı?

Hamilelikte  folik asitin günlük alınması gereken miktarı artar. Bu nedenle gebelik öncesinden başlayarak tüm gebeleri kapsayacak bir şekilde folik asit alımı önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir